از تولد تا تحصیلات عالیه ماندگار

پرفسور دکتر محمدحسین ماندگار فوق تخصص جراحی قلب و عروق در سال ۱۹۵۴ میلادی در تهران متولد شد.وی تحصیلات ابتدایی و دبیرستان خود را در تهران گذراند و از سال ۱۹۷۲ میلادی در رشته پزشکی در دانشگاه تهران ادامه تحصیل داد.پروفسور محمد حسین ماندگار تحصیلات تخصصی جراحی را بین سال‌های ۱۹۷۹ تا ۱۹۸۴ میلادی در دانشگاه تهران تکمیل کرد و فوق تخصص جراحی قلب و عروق را نیز در سال ۱۹۸۷میلادی در همین دانشگاه به اتمام رساند.

نقش های ماندگار

پروفسور محمد حسین ماندگار در اوایل ۱۹۹۱ میلادی به ایران بازگشت و بخش جراحی قلب بیمارستان دکتر شریعتی تهران را پایه گذاری کرد، در سالهای بعد این مرکز به یکی از موثرترین و مشهورترین مراکز آموزشی و پژوهشیِ تخصصی قلبِ تهران شد. پروفسور محمد حسین ماندگار از ابتدای فعالیت بخش جراحی قلب بیمارستان دکتر شریعتی در نقش رئیس بخش به بیماران خدمت کرده است.

از مهمترین نقش های پروفسور محمد حسین ماندگار، آموزش دانشجویان و دستیاران فوق تخصصی قلب در دانشگاه تهران است، ایشان ضمن آموزش بیش از ۳۵ جراح فوق تخصصِ قلب توانسته بیماران صعب العلاج بسیاری را به زندگی بازگرداند.

پروفسور محمد حسین ماندگار از سال ۲۰۰۰ میلادی در فرهنگستان علوم پزشکی و از سال ۱۹۹۰ میلادی در سازمان پزشکی قانونی و سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران در سمت مشاوره خدمت کرده است. ایشان از سال ۲۰۰۲ میلادی عضو ثابت و رسمی جراحان قفسه سینه امریکا و از سال ۲۰۰۱ میلادی عضو رسمی و ثابت جامعه جراحان قلب و قفسه سینه اروپا و از سال ۲۰۰۰ میلادی عضو دائمی انجمن جراحان قلب و قفسه سینه حوزه مدیترانه شد. در حال حاضر ایشان از اعضای موسس و هیات مدیره جامعه جراحان قلب ایران و از اعضای جامعه جراحان و انجمن آترواسکلروز ایران هستند.

نوشته های ماندگار

پروفسور محمد حسین ماندگار بیش از هشت جلد کتاب تخصصی ،عمومی و افزایش اطلاعات عمومی را نگارش، تالیف ترجمه و گردآوری کرده است که برخی از این کتاب ها بیش از شش بار تجدید چاپ شده اند.برای ایشان پرداختن به مباحث پیشگیری قبل از درمان اهمیت بیشتری دارد از اینرو کتابهای بسیاری نیز در این زمینه تدوین و تالیف کرده است. علاوه بر این، بسیاری از مقالات پروفسور محمد حسین ماندگار در زمینه جراحی قلب در کنگره های داخلی و خارجی ارائه و مورد استقبال قرار گرفته است و تعداد بی شماری از این آثار در نشریات معتبر پزشکی از جمله نشریه سالیانه جراحی قفسه سینه و نشریه اکوکاردیوگرافی به چاپ رسیده است.پروفسور ماندگار ناظر بیش از ۴۵ پایان نامه دانشجویی در مقاطع دکترای پزشکی عمومی و فوق تخصص جراحی قلب بوده است.